Zastosowania elektronicznego papierosa

papieros elektroniczny

Wynalezienie palenia elektronicznego znacząco przeobraziło całą branżę tytoniową. Wynalazek spotkał się z dużą akceptacją większości społeczeństwa i stale znajduje kolejnych nabywców. E-papieros zaskoczył wszystkich swoimi możliwościami i budową. Jak można wykorzystywać te urządzenia?

Wstęp do e-palenia

Papierosy elektroniczne to wynalazek, który opiera się na urządzeniu z przeszłości. Kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych powstał jego poprzednik. Współczesny projekt czerpie z dokonań amerykańskich naukowców i opiera się na jego sposobie działania. Sprzedawany obecnie e-papieros działa zupełnie inaczej niż tradycyjne wyroby tytoniowe. Nie zachodzą w nim procesy spalania, a całość opiera się na przemianie płynu z nikotyną w bezwonną mgiełkę. Zaciągają się nią już ludzie na całym świecie. Praktycznie we wszystkich krajach, e-papierosy są całkowicie legalne i dostępne w wolnej sprzedaży. Dostęp do nich jest ograniczony jedynie w państwach skandynawskich. Ceny urządzeń wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od możliwości danego modelu i jego producenta.

Elektroniczny potencjał

e-papierosyW papierosach elektronicznych tkwi ogromny potencjał. Urządzenia pozwalają na przyjmowanie oczyszczonej nikotyny i są bezpieczne dla otoczenia. Wydychana mgiełka nie zawiera żadnych substancji smolistych. Wiele mówi się na temat możliwości ich wykorzystania w medycynie. Zdaniem wielu lekarzy oraz terapeutów, e-papierosy mogłyby być stosowane podczas kuracji rzucania papierosów. Dają one możliwość regulacji dawek nikotyny oraz wyboru smaku liquidu. Producenci urządzeń reklamują swoje produkty jako zdrowy zamiennik dla zwyczajnych papierosów. Niestety jest to pusty slogan. Nikotyna niezależnie od formy jest szkodliwą i silnie uzależniającą substancją.  Jej przyswajanie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Krytyka e-palenia

e-papierosE-papieros do czasu przeprowadzenia szczegółowych badań będzie tematem wielu kontrowersji. Urządzenia mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Ich wpływ na społeczeństwo jest obecnie trudny do przewidzenia i przeanalizowania. Z jednej strony są one zamiennikiem dla zwyczajnych papierosów, a z drugiej przyczyniają się do pogłębiania uzależnienia i zachęcają młode osoby do nieaprobowania. Papierosy elektroniczne z pewnością nie powinny być tak łatwo dostępne jak teraz. Obecnie znajdziemy je już w praktycznie każdym sklepie. Konieczne jest uregulowanie ich statusu prawnego oraz zbadanie wpływu na organizm.