Peete czy Gale – w chaosie uczuć Katniss

gale-katniss-peeta-2

Zacznijmy od tego, że Katniss Everdeen, główna bohaterka Igrzysk Śmierci, jest bardzo samodzielną dziewczyną, która stara się troszczyć o swoją matkę i siostrę. Jej życie skupia się na utrzymywaniu rodziny. Poluje, by zdobyć jedzenie, handluje towarem, by otrzymać pieniądze na utrzymanie… W takim momencie jej życia spotyka dwóch chłopaków.

Peete jest synem piekarza. Jego ojciec często kupuje od Katniss upolowane przez nią zwierzęta. Pewnego dnia dziewczyna jest bardzo głodna. Nie chce wrócić do domu dopóki nie zdobędzie niczego do jedzenia. W takim stanie zastaje ją Peete, który jest w trakcie wypiekania chleba. Obserwuje dziewczynę z okna piekarni. Postanawia przypalić dwa bochenki tak, by nadawały się tylko do wyrzucenia. Matka zauważa, że chłopak przypalił chleb i każe mu wyrzucić bochenki. Te trafiają do Katniss. Peete dostaje za to lanie.

Z kolei Gale jest chłopakiem, którego Katniss poznaje podczas polowania. W lesie trafia na zasadzki, które były przez niego zastawione. Gale jest pewny, że dziewczyna pragnie wykraść mu jedzenie i patrzy na nią nieufnie. Z czasem jednak zaczynają nabierać pewności co do tego, że druga strona nie ma złych zamiarów i rozpoczynają wspólne polowania. W ten sposób zaprzyjaźniają się ze sobą.

Miłosne rozterki

Wszystko zmienia się, kiedy Katniss zgłasza się na ochotnika, by zostać trybutem. Chroni w ten sposób siostrę, która została wylosowana do tego, by reprezentować dystrykt. Podczas pożegnania z bliskimi prosi Gale’a, by ten opiekował się jej matką i Prim, a sama ma zamiar stawić czoła Głodowym Igrzyskom. W tym samym losowaniu zostaje wytypowany Peete, który razem z nią ma udać się do Kapitolu, by wziąć udział w corocznych rozgrywkach.

The-Hunger-Games-haymitch-katniss-and-peeta-29956259-396-400

Na arenie Katniss i Peete zaczynają udawać zakochanych w sobie, by zdobyć sympatię widzów. Ci zaczynają ich wspierać wierząc, że łączy ich głębokie uczucie. Na samym końcu pojedynku o przetrwanie decydują popełnić samobójstwo, by pokazać, że bez siebie nie wrócą do domu. Organizatorzy w ostatniej chwili powstrzymują ich. Od tego momentu stają się zwycięzcami Igrzysk.

Kiedy Katniss wraca do domu, ma prawdziwy mętlik uczuciowy. Całuje się z Galem. Decyduje, że to z nim będzie. Jednak Snow wymaga od niej, by pokazywała jak bardzo kocha Peetę, gdyż w ten sposób stłumi bunt. Grozi jej, że jeśli tego nie zrobi mogą zginąć osoby, na których jej zależy, w tym Gale.

Podczas objazdowym zwycięskim tournée po kraju Katniss postanawia zaprzyjaźnić się z Peetą. Żywi też do niego coraz głębsze uczucia.

Kiedy ten zostaje porwany, jej serce jest w rozterce. Może być z Galem, ale na tyle zżyła się z Peetą, że za nim tęskni. Walki o przejęcie władzy sprawiają, że na jakiś czas jej życie uczuciowe zostaje zepchnięte na dalszy plan. Kiedy te się kończą, postanawia wybrać Peetę, gdyż przeżył to samo piekło, co ona i pragnie żyć w spokoju. Z kolei Gale jest żądny wprowadzenia zmian i pragnie walczyć o to, by stworzyć nowy świat, na co dziewczyna nie ma siły.