Czy istnieje „zdrowsza” wersja palenia?

palenie papierosów

Dym tytoniowy zawiera ponad 5600 związków toksycznych, a conajmniej kilkadziesiąt z nich jest silnie rakotwórczych. Nałogowy palacz, który do zaspokojenia swojego pragnienia potrzebuje 20 papierosów każdego dnia w rocznym rozrachunku wypala ich aż 7200 więc warto sobie wyobrazić jak wiele zdrowia w tym czasie uciekło i aż strach pomyśleć jak wyglądają płuca po kilkudziesięciu latach trwania w nałogu. Dobrym rozwiązaniem jest przejście na e-palenie czyli bezpieczniejszą wersję palenia opierającą się na liquidach (olejkach) zawierających nikotynę – są znacznie mniej szkodliwe ponieważ mechanizm ich działania oparty jest na podgrzewaniu wyżej wymienionych olejków dzięki czemu imitowana jest para. Jej działanie oparte jest na glikolu propylenowym oraz glicerynie czyli związkach nie widniejących na żadnej liście substancji szkodliwych i według badań e-palenie jest od 8 do 400 razy zdrowsze od klasycznego palenia tytoniu.

Popularni palacze

epapierosOczywiście zdarzają się wyjątki, ponieważ z niewiadomych przyczyn niektórzy producenci liquidów dodają do nich kilka substancji rakotwórczych takich jak formaldehyd, nitrozoamina czy aldehyd octowy i przed każdym zakupem najlepszym rozwiązaniem jest dokładnie sprawdzenie składu na etykiecie by w późniejszym czasie nie było rozczarowania. Przechodząc na e-papierosy korzyści jest naprawdę wiele, bo nie dość, że od momentu zakończenia przygoty z „trującymi pałeczkami” znika kaszel palacza to w dodatku można zauważyć wiele pozytywów związanych z estetyką. Oddech stanie się o wiele świeższy, ciuchy nie będą nosiły za sobą obecnego do tej pory odoru dymu tytoniowego, a włosy odzyskają swój dawny blask.

Smak papierosów

Stan uzębienia ulegnie poprawnie tak samo jak cery i paznokci, a w dodatku do normalności powrócą zmysły węchu i smaku, które podczas palenia tytoniu nie działały tak jak powinny i były znacznie osłabione. E-papieros jest nazywany „bezpiecznym” również dlatego, że nie istnieje ryzyko wywołania pożaru bo nie jest konieczne ognia do jego odpalenia oraz nie posiada żarzącej się końcówki, która w przypadku klasycznego palenia ma działanie odwrotne do elektronicznego. Rzucanie palenia to najlepsza możliwa decyzja i żeby tego dokonać konieczne jest zamozaparcie i motywacja, a najlepszą motywacją powinny być korzyści płynące z pozbycia się tego niezdrowego nałogu. Nie można zrażać się na samym początku i ulec głodowi nikotynowemu, który wywołuje skutki uboczne takie jak złe samopoczucie, kłopoty ze snem i koncentracją, opuchlizna dziąseł, zdenerwowanie – dolegliwości są tylko chwilowe i jak to się mówi początki są najtrudniejsze!